LUKARNA W DOMU JEDNORODZINNYM – POZWOLENIE CZY ZGŁOSZENIE

Porady prawne
Czy budowa lukarny w dachu domu jednorodzinnego wymaga pozwolenia na budowę?

Jaką procedurą objęte jest wykonanie lukarny w połaci dachowej istniejącego domu jednorodzinnego – zgłoszeniem, czy pozwoleniem na budowę?

Zgodnie z prawem budowlanym na wykonanie lukarny w dachu istniejącego domu potrzebne jest pozwolenie na budowę.

Co to jest lukarna?

Lukarna to element architektoniczny umieszczony w dachu. Składa się najczęściej ze ścian bocznych, frontowej oraz zadaszenia. W ścianie frontowej przeważnie umieszczone jest okno. Dach lukarny ma zazwyczaj inny kąt nachylenia, niż główna połać. Lukarny mogą przybierać najrozmaitsze kształty.

Mówiąc kolokwialnie – lukarna to „karmnik” wystający z dachu.

Po co robić lukarnę?

Lukarna może w znaczny sposób podnieść komfort użytkowania przestrzeni na poddaszu. W naturalny sposób eliminuje „skos”, zwiększając tym samym powierzchnię użytkową oraz doświetla pomieszczenie. Ponadto lukarna może stanowić element urozmaicenia w bryle budynku.

Dlaczego na wykonanie lukarny potrzebne jest pozwolenie na budowę?

Po pierwsze musimy sięgnąć do prawa budowlanego. To właśnie ta ustawa reguluje (często w niejasny sposób), które zamierzenia wymagają pozwolenia na budowę, na które wystarczy zgłoszenie, i wreszcie które są całkowicie zwolnione zarówno z konieczności uzyskania pozwolenia jak i dokonania zgłoszenia. Informacje te znajdziemy w art. 29, o którym pisałem w tym wpisie.

Wykonanie lukarny w dachu, choćby niewielkiej, mimo, iż na pierwszy rzut oka niewiele zmienia w bryle budynku jest rozbudową.

Niech nie zmylą Cię informacje, wedle których ktoś klasyfikuje wykonanie lukarny jako przebudowę. Wykonanie lukarny nie jest przebudową.

Z czego to wynika?  Wprost z prawa budowlanego:

– przebudowa (art. 2, ust. 2, pkt 7a) – należy przez to rozumieć wykonywanie robót budowlanych, w wyniku których następuje zmiana parametrów użytkowych lub technicznych istniejącego obiektu budowlanego, z wyjątkiem charakterystycznych parametrów, jak: kubatura, powierzchnia zabudowy, wysokość, długość, szerokość bądź liczba kondygnacji; w przypadku dróg są dopuszczalne zmiany charakterystycznych parametrów w zakresie niewymagającym zmiany granic pasa drogowego.

Wykonanie lukarny w dachu być może nie zmieni powierzchni zabudowy, wysokości, długości, ani liczby kondygnacji budynku. Zawsze jednak zmianie ulegnie kubatura budynku.

To właśnie ten parametr ma kluczowe znaczenia dla sklasyfikowania lukarny jako rozbudowy, a nie przebudowy, a znaczenie to jest fundamentalne.

O ile przebudowę budynku mieszkalnego jednorodzinnego można wykonać na zgłoszenie (zgodnie z art. 29, ust. 3, pkt 1a), o tyle rozbudowy już nie.

Wykonanie lukarny zgodnie z pozwoleniem na budowę.

Kiedy już odpowiedzieliśmy na pytanie jakiej procedury należy się trzymać, zastanówmy się jakie w zasadzie powinniśmy podjąć kroki, aby lukarna powstała.

Z pewnością potrzebny będzie architekt, który wspólnie z konstruktorem przeprowadzi Cię przez kolejne wymagane czynności:

1. Sprawdzenie zachowania przepisów określonych w warunkach technicznych oraz w planie miejscowym lud w decyzji o warunkach zabudowy.

Budowa lukarny jest zgodnie z ustawą o warunkach technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki oraz ich usytuowanie obwarowana szeregiem wytycznych, w tym:

Jeśli dla naszej działki uchwalony jest plan miejscowy, to należy go przeanalizować i upewnić się, czy nie ma w nim zapisów które są w kolizji z naszym zamierzeniem.

Ponadto należy zwrócić uwagę, czy obiekt, w którym chcemy dokonać rozbudowy nie jest objęty ochroną konserwatorską. Może się okazać, że w trybie uzyskiwania pozwolenia na budowę konieczne będzie uzyskanie pozytywnej opinii miejskiego konserwatora zabytków.

Jeśli dla naszej działki nie ma planu miejscowego, wówczas należy wystąpić do odpowiedniego organu (np. starostwa, lub urzędu miasta) z wnioskiem o wydanie decyzji o warunkach zabudowy dla rozbudowy o lukarnę – taką czynność najlepiej powierzyć projektantowi.

2. Sporządzenie inwentaryzacji.

Gdy już upewnimy się, że zgodnie z przepisami możemy wykonać lukarnę, to przychodzi czas na sporządzenie projektu. Jeśli jesteśmy w posiadaniu projektu budynku w którym chcemy wykonać lukarnę, to na jego podstawie możemy sporządzić projekt. W przeciwnym razie konieczne jest wykonanie inwentaryzacji (a zatem podstawowych rysunków: rzutów, przekrojów i elewacji) budynku dla którego ma zostać wykonana lukarna.

3. Opracowanie oceny stanu technicznego.

Ze względu na to, że wykonanie lukarny może mieć wpływ na konstrukcję nośną dachu – konieczna jest ocena stanu technicznego wykonana przez konstruktora z uprawnieniami, która potwierdzi, że zamierzenie budowlane nie zagraża bezpieczeństwu konstrukcji.

4. Sporządzenie projektu architektoniczno – budowlanego.

Za sporządzenie projektu odpowiada architekt. Przygotuje on na podstawie istniejącego projektu lub inwentaryzacji projekt rozbudowy domu o lukarnę.

5. Uzyskanie pozwolenia na budowę.

6. Zgłoszenie rozpoczęcia robót, sporządzenie projektu technicznego i ustanowienie kierownika budowy.

Choć może wydawać się to przesadą, przepisy mówią wprost (zgodnie z art. 42 prawa budowlanego), że w przypadku robót objętych decyzją o pozwoleniu na budowę, Inwestor jest zobowiązany zapewnić sporządzenie projektu technicznego oraz ustanowić kierownika budowy.

7. Wykonanie lukarny.

8. Zgłoszenie zakończenia prac.

9. Odbiór robót budowlanych.

Tomasz Błaszczyk